Co se stalo?

V úterý 8. prosince 2020 zatkla francouzsk7 protiteroristick7 policejní oddíl DGSI po celé Francii 9 soudruhů a soudružek – v Toulouse, v Dordogne, v pařížském regionu, v Bretani a v Rennes. Jsou obviněni ze “plánování teroristického útoku”. Všichni až na jednoho soudruha byli propuštěni, někteří po měsících ve vyšetřovací vazbě. Čekají na soud a jsou pod policejním dohledem. Obvinění, z nichž ne všichni se navzájem znají, byli dlouhodobě sledováni digitálně, např. prostřednictvím umisťování nahrávacích zařízení do vozidel, ale taky byli sledováni fyzicky.
Jediný soudruh, který je stále uvězněn v celé kauze, jménem Libre Flot, je v izolaci na samotce s omezeným přístupem k návštěvám. Oficiálním důvodem, který se uvádí pro ospravedlnění věznění tohoto soudruha, když všichni ostatní obvinění už byli propuštěni, a za takových izolačních podmínek, je to, že jej úřady a soud označují za “vůdce skupiny”. Takto odůvodňují přísné podmínky jeho věznění – aby se zabránilo tzv. možnému ovlivňování ostatních vězňů.

Začátkem února soudce zamítl žádost Libre Flota, aby byl po více než roce pobytu ve vězení propuštěn na svobodu a čekal na soud venku.

Na podporu anarchistů a anarchistek, kteří jsou trestně stíháni v rámci skupiny “8. prosince”, vznikl ve Francii Výbor 8/12. Doposud se o případu nešířilo moc informací kvůli jazykové bariéře. Nyní potřebujeme mezinárodní solidaritu a rádi bychom se obrátili na soudruhy a soudružky po celém světě.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s