Bohaterowie i “Terroryści”

Oświadczenie na Międzynarodowy Dzień Akcji Solidarności z Libre Flot

24 lutego rosyjskie wojsko rozpoczęło wojnę przeciwko Ukrainie. Ta brutalna wojna wstrząsnęła wieloma osobami na całym świecie. W odpowiedzi tysiące obcokrajowców przyjechało na Ukrainę, aby wziąć udział w jej obronie. Są oni witani w Ukrainie z otwartymi ramionami, bez względu na ich poglądy polityczne. Wielu ludzi na całym świecie, zwłaszcza na Zachodzie, a nawet niektóre rządy, czci ich jako bohaterów.

W tym samym czasie siedem lat temu siły kurdyjskie wyzwoliły Kobani w północnej Syrii z rąk bojowników Państwa Islamskiego, którzy dopuszczali się niewyobrażalnego okrucieństwa wobec ludności. Musiały jednak minąć kolejne cztery lata, zanim kurdyjskie i arabskie Syryjskie Siły Demokratyczne zdobyły ich ostatnią twierdzę na wschodnim brzegu Eufratu w Deir ez-Zor.

Podobnie jak w dzisiejszej Ukrainie, wielu obcokrajowców, od Chin po Brazylię, pojechało do Syrii i Iraku i walczyło ramię w ramię z miejscowymi siłami, aby pokonać tę grupę terrorystyczną. Jednym z nich był Libre Flot.

Libre Flot pojechał do Syrii z miłości do życia, człowieczeństwa i wolności. Jest prawdziwym internacjonalistą, który widział cierpienie w dalekich krajach jako swoje własne cierpienie, a walkę z tyranią na obcej ziemi jako swoją własną walkę. Jednak po powrocie do kraju nie spotkał się z przyjęciem godnym bohatera, lecz był śledzony przez policję i założono mu podsłuch na telefon. Został aresztowany 8 grudnia 2020 r. i na podstawie sfabrykowanych zarzutów i słabych dowodów trafił na 15 miesięcy do aresztu śledczego i izolatki pod pretekstem, że jest przywódcą organizacji terrorystycznej.

Podczas gdy francuskie media i niektórzy politycy wychwalają ochotników walczących w Ukrainie, a francuskie wojsko kontynuuje tzw. operację antyterrorystyczną w Mali, Czadzie i innych krajach, Libre Flot — osoba, której jedynym przestępstwem była walka z prawdziwymi terrorystami na obcej ziemi w obronie tamtejszych obywateli — jeszcze niecałe dwa tygodnie temu był zamknięty w więzieniu Bois-d’Arcy.

Obecnie Libre Flot kontynuuje strajk głodowy w szpitalu. Schudł już 16 kg, ale pozostaje silny duchem i jest zdeterminowany, by walczyć o swoją wolność. Dzisiejszy dzień, 4 kwietnia, jest dniem symbolicznym. To nie tylko urodziny Libre Flot, to także urodziny Abdullaha Öcalana, który od 1999 r. odsiaduje w Turcji wyrok dożywocia. Dziś jesteśmy tu nie tylko po to, by okazać nasze wsparcie dla Libre Flot, ale także, by zademonstrować naszą solidarność ze wszystkimi więźniami politycznymi na całym świecie.

Dzisiaj, trzydzieści siedem dni od rozpoczęcia strajku głodowego, żądamy natychmiastowego zakończenia tego groteskowego przejawu niesprawiedliwości. Żądamy natychmiastowego uwolnienia Libre Flota.

Potępiamy skorumpowany wymiar sprawiedliwości, który odebrał Libre Flotowi i wielu innym wolność na podstawie domniemania winy. Potępiamy logikę antyterrorystyczną, którą państwo francuskie i wiele innych państw stosowało w celu uciszenia działaczy politycznych i dysydentów. Potępiamy hipokryzję państwa francuskiego, które bezwstydnie łamie swoje własne motto „Wolność, Równość, Braterstwo” i ściga tych, którzy o nie walczą.

Solidarność z Libre Flot!

Solidarność z wszystkimi
więźniami politycznymi!

Nikt nie będzie wolny,
dopóki wszyscy nie będziemy wolni!

Od międzynarodowej grupy osób
solidaryzujących się z Libre Flot

4.4.2022

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s